Frezowanie i uszczelnianie

Frezowanie przewodów kominowych

Od kilku lat na Polskim rynku jest dostępna nowa rewolucyjna metoda zwana frezowaniem. Frezowanie przewodów kominowych polega na mechanicznym zwiększeniu średnicy komina (jego wewnętrznej części) w celu poprawienia jakości przepływu spalin.

Metoda ta polega na zewnętrznie nieinwazyjnym udrożnieniu komina. Prace remontowe komina polegają na prowadzeniu działań wewnątrz komina, nie zachodzi tu sytuacja w której trzeba rozbierać elementy ścian i sufitów. Frez działa wewnątrz i usuwa materiał, który zalega wewnątrz komina. Stosując tą metodę zyskujemy ponieważ żaden brud z komina podczas frezowanie nie przedostanie się do mieszkania. Wszystkie otwory w pokrywie komina, którymi mógłby dostać się pył zostają zabezpieczone. W trakcie przeprowadzanych prac pył pozostaje w jego wnętrzu. Po zakończonej pracy, zostaje usunięty i zabrany. W wyniku przeprowadzonych prac zyskujemy oczyszczony przewód kominowy oraz jego powiększeni do: 160, 180, 200 i 225 mm. Po zakończeniu prac frezowniczych montujemy odpowiednio dobrany wkład kominowy ceramiczny lub metalowy, w zależności od potrzeb i wymogów technicznych budynku.

Wskazaniem do stosowania tej metody jest konieczność osadzenia we wnętrzu przewodu wkładu zabezpieczającego. Uzbrojenie starych przewodów dymnych w nowoczesne wkłady staje się dzisiaj coraz częstszym zabiegiem. Przyczyn jest kilka. Do jednej z najczęstszych należą zwiększone wymogi przepisy przeciw pożarowe oraz coraz bardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska. Przeprowadzenie modernizacji wnętrza komina ma również inne podłoże. Wymiana starych systemów grzewczych na nowoczesne piece często pociąga za sobą konieczność uszczelnienia oraz zwiększenia ciągu. Z powodzeniem możemy zastosować tą metodę również w sytuacjach gdy chcemy tylko gruntownie oczyścić wnętrze z nagromadzonych tam złogów sadzy, brudu. Zaniedbany komin jest zjawiskiem bardzo groźnym dla życia ludzi oraz funkcjonowania budynku. Nagromadzone sadze oraz pyły tworzą czop, który uniemożliwia swobodny przepływ spalin. Ponadto na wewnętrznych ściankach komina gromadzi się często smolista substancja, zwana sadzą szklistą, która może ulec samozapłonowi, co w efekcie prowadzi do poważnego uszkodzenia lub destrukcji komina. Stosując metodę frezowania w krótkim czasie pozbywamy się problemów.

Podsumowując korzystając z metody frezowania można uzyskać:

  • powiększoną średnicę przewodów kominowych do: 160, 180, 200 i 225 mm
  • dokładne oczyszczenie z sadzy szklistej, brudów, wypływów i warg zaprawy
  • zwiększenie ciągu kominowego
  • poprawę funkcjonowania całego systemu grzewczego i wentylacyjnego budynku
  • szybki czas przeprowadzenia wszystkich prac
  • brak inwazyjności w zewnętrzne części komina, całość prac jest przeprowadzona w środku przewodów
  • niski poziom zanieczyszczeń zewnętrznych budynku
  • profesjonalny dobór i montaż wkładów kominowych

Uszczelnianie przewodów kominowych

Popularną metodą uszczelniania przewodów dymowych jest tzw. metoda szlamowania.

Masa uszczelniająca jest przeznaczona do renowacji przewodów kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych na paliwo stałe w zakresie temperatur pomiędzy 200-500°C oraz kanałów wentylacyjnych wykonanych z cegły lub betonu.

Bez wątpliwości zaletami tej metody jest odporność na wysokie temperatury oraz pokrycie przewodu powłoką silikatową charakteryzującą się wysoką wytrzymałością na ścieranie.

Zastosowanie tej metody wymaga dokładnego oczyszczenia komina. Stosując jedną z trzech metod: wypalania sadzy, ręcznego usuwania zabrudzeń za pomocą szczotek lub mechanicznego frezowania, wykwalifikowana osoba oczyszcza przewody kominowe i wentylacyjne. Następnie za pomocą specjalnych próbników sprawdza się stan przewodów. Dalszy etap prac polega na odpowiednim zabezpieczeniu otworów kominowych, nawilżeniu i naniesieniu odpowiedniej ilości masy uszczelniającej. W zależności od temperatury otoczenia komin jest gotowy do użytku w ciągu ok. 24 godzin od zakończenia prac.